Bireysel ya da endüstriyel kullanım için UPS seçerken, kullanıcının karar vermekte zorlandığı konulardan biri de aygıtların ne kadar yükle ve ne kadar zamanda çalışacağıdır. TNT Güç Sistemleri olarak bu konuda talep ileten müşterilerimize teknik destek sağladığımızı belirterek yazımıza devam edelim.

UPS ya da diğer bir deyişle kesintisiz güç kaynakları, sistemde işleyiş gösterdikleri zaman dilimine göre iki kategoriye ayrılır: online ve offline UPS’ler. Bununla birlikte çalışma prensibi offline türüne benzeyen line – interactive UPS’leri de ayrı bir grupta inceleyen çalışmalar da mevcuttur. Kısaca her iki ana sınıfın da özelliklerini anlatmaya çalışalım.

Online UPS ve Özellikleri

  • Online sistemlerde, inverter (dönüştürücü) her daim devrededir. Yani sadece kesinti anında çalışmazlar.
  • Sistemin elektrik ihtiyacının iletilmesinin yanı sıra gelen gücün regüle edilmesi görevini de üstlenirler.
  • Voltaj ve frekans dalgalanmalarında bir filtre vazifesi görerek dahil olduğu sisteme stabil bir sinüs dalgası iletirler.
  • Sektördeki ürünler içinde en iyi koruma sağlayanlar bu kategoridedir ve bağlı oldukları sistemdeki yük değişimlerinden etkilenme yüzdeleri sıfırdır.

Offline UPS ve Özellikleri

  • Offline sistemler yalnızca elektrik kesintisi yaşandığında devreye girerler. Diğer zamanlarda inverterları kapalı konumdadır.
  • Şebekede güç kesintisi yaşandığında bir offline UPS’in sisteme güç aktarması için 2 milisaniye gibi bir süreye ihtiyaç duyulur.
  • Normal şartlarda tolere edilebilecek bir besleme süresine sahip olmalarına rağmen veri kaybının istenmediği sektörlerde tercih edilmezler.
  • Gelişen teknolojiyle birlikte bazı offline sistemlerde voltaj düzenleyici modüller de kullanılır hale gelmiştir.

Line İnteractive Sistemler: Offline UPS’ler gibi sadece kesinti anında devreye girerler. Yapılarında AVR ve OVR olarak ifade edilen iki regülatör bulunur. Giriş gerilimi normal seviyenin altına iner ya da üstüne çıkarsa çıkış gerilimini buna uygun olarak ayarlama özelliğine sahiptirler. Bu sayede offline sistemlere kıyasla daha temiz bir dalga çıkışı sağlarlar. Ancak kesinti esnasında yaşanan gecikme bu sistemlerde de aynıdır.

Online ya da offline UPS, tamamen kullanıcının ihtiyacına paralel şekilde seçime sunulan iki türdür. Teknolojik açıdan ibre online sınıftan yana olsa da fiyat/performans değerlendirmesine önem veren kişiler tercihini offline sistemlerden yana da kullanabilmektedir.