Kesintisiz güç kaynağı, İngilizce bir ibare olan UPS’in dilimize çevrilmiş halidir. Kullanım amacı, elektriksel güce dayalı sistemlerin çalışmasını sürekli kılmaktır.

Elektrik şebekelerinde kesintiler, voltaj dalgalanmaları, harmonikler veya fiziki kaynaklı arızalar meydana gelebilir. Yaşanan her olumsuz durum, işe ket vurur. Özellikle bilişim, haberleşme ve güvenlik gibi bir anlık kayba bile toleransı olmayan sektörlerde kesintisiz güç kaynaklarıyla daimi bir çalışma hedeflenir.

Kesintisiz Güç Kaynağı ile Jeneratör Arasındaki Fark

Elektrik kesintilerinde sistemin çalışmaya devam etmesi için akla gelen en popüler çözüm jeneratör kullanımıdır. Hatta UPS’lerle jeneratörler halen birbiriyle karıştırılmaktadır. Üstlendikleri görev itibariyle bu cihazlar büyük farklılıklar taşır.

  • Jeneratörler, sistemin elektrik gücü kesildiğinde başka bir enerji kaynağından aldığı gücü elektrik enerjisine dönüştürerek yeniden sisteme ileten aygıtlardır. Ancak bir kesinti yaşandığında devreye girebilmeleri için belli bir süre gereklidir. Çünkü deyim yerindeyse sıfırdan elektrik üretmeye başlarlar.
  • Kesintisiz güç kaynakları ise jeneratörün devreye girmesi için gereken o kısa sürede de sistemin elektrik ihtiyacını karşılayabilirler. Zira daha önceden bünyelerindeki akülerde enerji depolamış durumdadırlar.

Kesintisiz güç kaynakları sadece elektrik kesildiği anda değil güç kalitesinin düştüğü anlarda da sisteme yardımcı olurlar. Örneğin gerilimdeki değişimler sisteme bağlı olan bilgisayarlara ve disklere zarar verebilir. Ancak sistemde kesintisiz güç kaynağı varsa iletilen yük de stabil olacağından bu şekilde bir durum yaşanmaz. Yani bu aygıtların koruyucu niteliği de vardır.

Kesintisiz Güç Kaynaklarının Kullanım Alanları

Kesintisiz güç kaynaklarının kullanıldığı yerleri belli bir sektöre indirgemektense amaçlarını kategorize etmek daha akılcı bir davranış olacaktır. Çünkü bu ürünler elektriğin olduğu her alanda kullanıma uygundur. Günümüzde artık kişisel bilgisayarlar sahipleri bile küçük çaplı bir UPS edinme uğraşındadır.

Endüstri alanında ise kesintisiz güç kaynaklarına duyulan ihtiyaç çok daha fazladır. Üretimin veya izlemenin devamlı olması gereken her sektörde UPS kullanımı artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Yaygın olarak gözlemleme imkanı bulduğumuz alanlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hastaneler, tıbbi ölçüm merkezleri, laboratuvarlar
  • Bilgisayarlı üretim, otomasyon sistemleri, sunucu odaları
  • Askeri tesisler, eğitim kurumları,
  • Güvenlik merkezleri, veri saklama sistemleri,
  • Haberleşme, yayıncılık kuruluşları
  • Isıtma, soğutma, aydınlatma sistemleri

TNT Güç Sistemleri, her sektöre uygun UPS çözümleri sunarken alınan her ürün için teknik servis imkanından da yararlanabileceğiniz bir firmadır. Sektörün öncüsü olarak devam ettiği çalışmalarında her geçen gün büyümeye devam etmektedir.